Ana Sayfa » Haberler » Turizmde Bıçak Kemiğe Dayandı, Alternatif ürün şart

Sektörden : Turizmde Bıçak Kemiğe Dayandı, Alternatif ürün şart

haber
Turizmde Bıçak Kemiğe Dayandı, Alternatif ürün şart
09.12.2009 - Bu haberi 6639 kişi okudu.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya turizminin deniz, kum, güneş konseptinin dışına çıkması ve yeni alternatif ürünler geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Turizmde artık bıçak kemiğe dayandı." dedi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya turizminin deniz, kum, güneş konseptinin dışına çıkması ve yeni alternatif ürünler geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Turizmde artık bıçak kemiğe dayandı." dedi.

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Recep Yavuz ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul eden ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya turizminin deniz, kum, güneş konseptinin dışına çıkması, yeni alternatif ürünler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya turizminin artık farklı ürünler geliştirmek zorunda olduğunu vurgulayan Budak, "Antalya Müzesi, dünyanın en zengin müzelerinden biri ama gelen turistin yüzde 1`i bile gitmiyor." dedi.

Yapılan araştırmalara göre Antalya`ya gelen turistlerin sadece yüzde 5`inin kent merkezini görmek için otelden dışarı çıktığına dikkat çeken Budak, şunları kaydetti: "Bu oranı yüzde 20`ye çıkarabilirsek kent merkezinde ticaret anlamında da, turizm anlamında da büyük bir canlanma sağlanır. Ama turistin kent merkezine gelmesi için bir sebep olmalı. İşte hep birlikte turisti çekecek unsurları yaratmamız gerekiyor. Bu çekim merkezi Kaleiçi olabilir. Oda olarak Kaleiçi`ni cazibe merkezi haline getirmek için proje geliştiriyoruz."

Ziyarette çalışmaları hakkında bilgi veren SAYD Başkanı Recep Yavuz, dernek olarak Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokolle Antalya merkez ve ilçelerdeki okullardan yaklaşık 3 bin öğrenciye Antalya`nın kültürünü tanıtmak amacıyla bir organizasyon düzenlediklerini bildirdi.

Yavuz, Türkiye çapında ilk kez gerçekleşen organizasyonun, turizm sektöründeki dayanışmanın sembolü olarak her yıl tekrarlanacağını söyledi.KONYAALTI`NDA 15 BİN NOEL BABA YÜRÜYECEK

Antalya kent merkezinde, turistleri çekecek düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu, turistlerin bedava yapılan Antalya turlarına bile ilgi göstermediğini ileri süren Yavuz, 2010 yılında düzenlemeyi planladıkları `Noel Baba Yürüyüşü` projesi ile Antalya turizmine farklılık katarak dünya çapında tanıtım yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Antalya`nın Demre ilçesinde yaşamış olan ve Noel Baba olarak tanınan St. Nicholas ile ilgili olarak dünyanın pek çok kentinde büyük çaplı organizasyonlar düzenlendiğini ancak Antalya ve Türkiye turizminin Noel Baba`yı yeterince tanıtamadığını dile getiren Yavuz, "Portekiz`de, ABD`de daha birçok yerde binlerce kişinin katıldığı Noel Baba yürüyüşleri ve etkinlikler yapılıyor. Bu etkinlikleri izlemek için o yerlere binlerce turist gidiyor. Ama maalesef biz Noel Baba`nın yaşadığı kent olarak dünya çapında ses getirecek hiçbir etkinlik yapmıyoruz." şeklinde konuştu.

Yavuz, Noel Baba etkinlikleri ile kış turizminin de canlanacağını savunurken, şu bilgileri verdi: "2010 yılı Nisan ya da Mayıs ayında Konyaaltı Sahili`nde 15 bin kişinin Noel Baba kostümleri giyerek katılacağı, bir `Noel Baba Yürüyüşü` düzenlemek istiyoruz. Bu organizasyon için çalışmalarımız sürüyor. Turizm sezonu başı olması nedeniyle dünya çapında da büyük ses getireceğini düşünüyoruz. Bu organizasyon Türk turizmi için dönüm noktası olabilir."

ATSO Başkanı Budak da SAYD`ın `Noel Baba Yürüyüşü` projesini önemsediklerini ve her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Budak, tarih olarak 23 Nisan`ın seçilmesi halinde, etkinliğin dünyanın birçok yerinden çocukların katılımıyla gerçekleştirilebileceğine de dikkat çekti.

haberkolik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Bu habere henüz bir yorum eklenmemiştir.
Eklenme Tarihi : 09.12.2009 - Bu haberi 6639 kişi okudu.